من برای ادیت عکسهایم در ۹۰ درصد مواقع از نسخه ۵ نرم‌افزار Lightroom استفاده می‌کنم. نحوه کار هم باوجود این که رابط کاربری لایتروم در صورت آشنا نبودن با آن پیچیده به نظر می‌رسد خیلی ساده است. اساسا برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، باید با استفاده از ابزارهای لایتروم، کنتراست، سچوریشن، رنگ و نور و خیلی مشخصات دیگر عکس را بارها دستکاری کرد، یک عده آدم حرفه‌ای پای لایتروم نشستند و تلاش کردند تا با استفاده از آن ابزارها مثلا عکس خود را شبیه عکسهایی که رویشان از یک فیلتر خاص اینستاگرام استفاده شده دربیاورند، یا کاری کنند عکسشان شبیه عکسهای گرفته شده با دوربین آنالوگ و یک فیلم خاص به نظر بیاید یا خیلی چیزهای دیگر و حاصل این تلاشهایشان را در فایلی به اسم Preset ذخیره کردند. این Preset ها با یک سرچ ساده در گوگل به راحتی پیدا می‌شوند و اکثرا هم رایگانند اما گاها قیمتهایی چند صد دلاری هم دارند، مجموعه Preset های لایترومی که من از اینترنت جمع کرده‌ام را می‌توانید از اینجا دانلود کنید و بعد از اکسترکت کردن در این آدرس روی هاردتان کپی کنید، دفعه‌ی بعدی که لایتروم را اجرا می‌کنید preset ها اضافه شده‌اند.

C:\Users\*your username*\AppData\Roaming\Adobe\Lightroom\Develop Presets

بعد از این که عکستان را وارد لایتروم کردید از مستطیل سمت چپ یک preset انتخاب کنید و با مستطیل سمت راست آنقدر عکس را دستکاری کنید تا به نتیجه مورد نظر برسید.(مانند تصویر زیر)

این تقریبا ۸۰ درصد بلایی است که من با لایتروم سر عکسهایم می‌آورم، نتیجه‌ی آن را هم می‌توانید در فلیکر من ببینید. البته من توصیه می‌کنم خیلی به Preset های لایتروم وابسته نشوید، خیلی از عکسها صرفا با کمی اصلاح نور و رنگ و کنتراست و بدون استفاده از افکتهای اینستاگرامی به اندازه‌ی کافی زیبا هستند.