تا چند وقت پیش آگهی بسیار روی اعصابی با مضمون کرم حلزون صداسیما را پر کرده بود، اینکه این محصول معتبر بود یا اصلا اثر داشت یا نه خیلی برای من مهم نیست، فقط می‌خواهم یک سری دلیل شخصی بیاورم که چرا این تبلیغ بدرد نمی‌خورد.

نامگذاری افتضاح:

فرض کنید شما برای اولین بار در ایران به تکنولوژی تولید دستمال کاغذی دست می‌یابید،این محصول هم طوری‌ست که احتمال می‌دهید دیگران بتوانند آنرا تولید کنند، آیا منطقی‌ست نام آنرا به سادگی دستمال کاغذی بگذارید؟ پسفردا که دستمال کاغذی‌ای برندهای دیگر تولید شد چطور می‌خواهید کاری کنید که مردم محصول شما را از محصولات برندهای دیگر متمایز بدانند؟نداشتن یک برند و اسلوگان مناسب در آگهی کرم حلزون بشدت به چشم می‌خورد، شاید این مورد از بزرگ نبودن شرکت پشت آن خبر می‌دهد.

پیچیده بودن:

یکی از اساتید بنده در دانشگاه می‌گفت از نشانه‌های کسی که بر موضوعی که دارد ارایه می‌دهد مسلط است و به صحت آن اطمینان دارد  این است که آنرا تا حد امکان به زبان ساده بیان می‌کند، آگهی کرم حلزون هم یک ادعای علمی مطرح می‌کرد، امابه جای بیان آن به زبان ساده بطور متناوب از کلماتی مثل کلاژن و الانتونین استفاده می‌نمود، در پس‌زمینه هم تصاویری از یک آزمایشگاه پخش می‌شد که با کمی دقت می‌توانستید پی ببرید شخص نشان داده شده هیچ کاری نمی‌کند، یک جستجوی کوتاه درباره‌ی نحوه‌ی موثر تبلیغ تلویزیونی در اینترنت اگر انجام دهید خواهید دید خیلی‌ها روی لزوم ساده بودن تبلیغ تاکید دارند.خواندن این مطلب نارنجی در این زمینه توصیه می‌شود.

طولانی بودن:

این آگهی بطور وحشتناکی طولانی‌ست، این نظر شخصی من است و دلیل خاصی برای آن ندارم ولی گویا کوتاه بودن از اصول تبلیغات است.

ریتم افتضاح:

یک بار در صورت امکان آگهی را دوباره ببینید و تعداد دفعاتی که عبارت کرم حلزون تکرار می‌شود را بشمارید، متوجه منظورم خواهید شد. تا جاییکه من می‌دانم تکرار یکی از اصول تبلیغات است ولی این آگهی به خوبی نشان داد تکرار هم حدی دارد.

غیرقابل باور بودن:

این که یک سری بازیگر تبلیغاتی بنشینند جلوی دوربین و بگویند من از وقتی این محصول را استفاده می‌کنم شاهد معجزه در زندگی‌ام هستم معلوم نیست کی قرار است منسوخ شود، به هر حال یک نمونه طلایی آن همین تبلیغ بود.

پینوشت: به گزارش تابناک این محصول تقلبی است.